blog
1.5.2022
Demolice, ač by se to mohlo na první pohled zdát, není jen tak. Ještě než se do ní pustíte, musíte zjistit, jaké dokumenty budete potřebovat a na jakých úřadech ji nahlásit, abyste se vyhnuli dlouhému popotahování a vysokým pokutám. Rozhoduje především to, zda byla stavba vystavěná na základě stavebního povolení, nebo bez něj.
V prvním případě budete potřebovat demoliční výměr, v druhém vám bude stačit ohlášení. Na demolici větších staveb většinou budete potřebovat povolení od stavebního úřadu, které získáte po předložení žádosti o demolici a doložit veškerou dokumentaci, jako je souhlas sousedů, plány, projekt demolice a potvrzení specializované firmy. Pokud bouráte svépomocí, musíte doložit prohlášení stavbyvedoucího a doklad o jeho kvalifikaci.
Pokud stavba sousedí s pozemkem někoho jiného, je nutné od něj získat povolení k demolici. Pokud stavba sousedí s obecním pozemkem, platí, že demolici musí odsouhlasit rada obce. Pokud je některá ze zdí společná s jiným – nikoliv vaším – objektem, musíte tuto zeď zachovat bez újmy. Demolice pak bude probíhat obzvlášť opatrně.
V případě, že do objektu byla zavedená elektřina, musíte před demolicí požádat dodavatele elektřiny o přeložku. K této žádosti je třeba doložit snímek pozemkové mapy s vyznačeným nemovitosti a zakreslením stávajícího stavu s úseky, které požadujete přeložit. Snímek si stáhnete z katastru nemovitostí, zvlášť ale musíte doložit fotodokumentaci s označením vedení.
Po úspěšném odstranění stavby musíte stavebnímu úřadu nahlásit dokončení demolice objektu, většinou doložené potvrzením od firmy, která prováděla demoliční práce. Zároveň je třeba nechat objekt vymazat z katastru nemovitostí. Na katastrálním úřadu se tento úkon provádí na základě potvrzení o odstranění objektu, které vám vydal stavební úřad, jemuž jste demolici nahlásili.